War Eagle BEST Past Results


BEST Award Winners


1st: Eastwood/Cornerstone Schools

2nd: Wetumpka High School

3rd: Saint James School

4th: Holtville Middle/High Schools

Full Results

1st: Wetumpka High School

2nd: Eastwood/Cornerstone Schools

3rd: Saint James School

4th: Opelika High School

Full Results | Overall Rankings

1st: Wetumpka High School

2nd: Eastwood/Cornerstone Schools

3rd: Saint James School

Full Results

1st: Wetumpka High School

2nd: Eastwood/Cornerstone Schools

3rd: Springwood School

4th: Saint James School

1st: Brewbaker Technology Magnet High School

2nd: Wetumpka High School

3rd: Springwood School

4th: Columbus High School

1st: Wetumpka High School

2nd: Saint James School

3rd: Columbus Consortium

4th: Brewbaker Technology Magnet High School

1st: Wetumpka High School

2nd: Springwood School

3rd: Stanhope Elmore High School

Robotics Winners


1st: Southside Middle School

2nd: Glenwood School

3rd: Eastwood/Cornerstone Schools

4th: Tallassee High School

Full Results

1st: Eastwood/Cornerstone Schools

2nd: Wetumpka High School

3rd: Tallassee High School

4th: Southside Middle School

Full Results

1st: Southside Middle School

2nd: Tallassee High School

3rd: Eastwood/Cornerstone Schools

4th: Wetumpka High School

1st: Southside Middle School

2nd: Lee-Scott Academy

3rd: Wetumpka High School

4th: Eastwood/Cornerstone Schools

1st: Wetumpka High School

2nd: Lee-Scott Academy

3rd: Saint James School

4th: Springwood School

1st: Columbus Consortium

2nd: Stanhope Elmore High School

3rd: Wetumpka High School

4th: Saint James School

1st: Stanhope Elmore High School

2nd: Auburn Junior High School

3rd: Southside Middle School

4th: Springwood School

Advanced to South's BEST


1st: Eastwood/Cornerstone Schools

2nd: Southside Middle School

3rd: Wetumpka High School

4th: Glenwood School

1st: Wetumpka High School

2nd: Eastwood/Cornerstone Schools

3rd: Saint James School

4th: Tallassee High School

5th: Opelika High School

1st: Wetumpka High School

2nd: Southside Middle School

3rd: Eastwood/Cornerstone Schools

4th: Tallassee High School

5th: Saint James School

1st: Wetumpka High School

2nd: Southside Middle School

3rd: Eastwood/Cornerstone Schools

4th: Lee-Scott Academy

1st: Brewbaker Technology Magnet High School

2nd: Wetumpka High School

3rd: Springwood School

4th: Lee-Scott Academy

5th: Saint James School

1st: Wetumpka High School

2nd: Columbus Consortium

3rd: Saint James School

4th: Stanhope Elmore High School

5th: Brewbaker Technology Magnet High School

1st: Wetumpka High School

2nd: Stanhope Elmore High School

3rd: Springwood School

4th: Auburn Junior High School

Past Teacher of the Year Recipients


2017: Mr. Lee Sumner - Eastwood/Cornerstone Schools (Montgomery, AL)

2016: Scott and Pamela Brown - Central Educational Center (Newnan, GA)

2015: Mr. Robert Harlan - Loachapoka Elementary School (Loachapoka, AL)

2014: Mrs. Vicky Eichelberg - Saint James School (Montgomery, AL)

2013: Mrs. Karlia Willis - Springwood School (Lanett, AL)

2012: Dr. Joseph Profio - Montgomery Catholic Preparatory School (Montgomery, AL)

2011: Mr. Scott Moody - Lee-Scott Academy (Auburn, AL)

2010: Mrs. Krista Ashley - Episcopal Day School (Gadsden, AL)

2009: Mr. Steve Ballard - Brewbaker Technology Magnet High School (Montgomery, AL)

2008: Mrs. Jennifer Cox - Stanhope Elmore High School (Millbrook, AL)

2007: Mrs. Virginia Vilardi - Wetumpka High School (Wetumpka, AL)